Prawo – profil zawodowy osób studiujących ten kierunek jest jednym z najbardziej atrakcyjnych, zwłaszcza ze względu na jego wszechstronność. Ta różnorodność oznacza, że gdy przychodzi do wyboru studiów, warto przypomnieć sobie możliwości zawodowe dostępne na studiach licencjackich z zakresu prawa, aby móc zdecydować o swojej przyszłej karierze.
Przy tej okazji chcielibyśmy zwrócić uwagę, że oprócz wiedzy akademickiej istnieją pewne umiejętności uzupełniające, które zwiększają szanse na znalezienie wymarzonej pracy. Zasadniczo obiektywizm przy przedstawianiu swojego punktu widzenia, empatia wobec rozmówców i przede wszystkim umiejętność komunikacji. Ważne jest, abyś podjął wysiłek zarządzania tymi umiejętnościami, a zobaczysz, jak są one cenione w każdej z proponowanych przez nas możliwości zawodowych.
4 możliwości pracy dla osób studiujących prawo
- Prywatne przedsiębiorstwo. Jako absolwent prawa możesz dołączyć do grona pracowników międzynarodowych koncernów lub małych firm. W tym drugim przypadku będziesz zwykle kierował szeroko rozumianym działem prawnym, a więc Twoja praca będzie miała charakter doradczy i ogólnego zarządzania, czy to konsultacjami dotyczącymi np. zawierania umów, podatków czy przepisów handlowych. Z drugiej strony, pracując w dużej firmie, często zdarza się, że mają więcej niż jednego prawnika, z których każdy odpowiada za konkretny obszar.
- Sektor publiczny. Możesz zdać specjalny egzamin i zostać sędzią, lub prokuratorem, notariuszem, prawnikiem publicznym, urzędnikiem sądowym, lub urzędnikiem prowadzących rejestry nieruchomości
- Prywatna praktyka prawnicza. Pracą, która jest bezpośrednio związana ze studiami prawniczymi jest ta, która dotyczy tworzenia własnej kancelarii lub dołączenia do już istniejącej. Możesz specjalizować się w prawie: pracy, karnym, rodzinnym, urbanistycznym, handlowym. Nie zapomnij wziąć pod uwagę niektórych niedawnych i obiecujących możliwości, takich jak prawo ochrony środowiska, bioetyka. W innym artykule przeczytasz, jak zostać dobrym prawnikiem: https://www.laws.pl/jak-zostac-prawnikiem-podstawowe-porady
Warto przeczytać
Czego może nauczyć Cię matura próbna?
Studia po trzydziestce? Dlaczego nie!