Zdrowe wychowanie nastolatków – co to jest alkoholoreksja?

Alkoholoreksja to zaburzenie odżywiania, które jest mniej znane niż anoreksja czy bulimia, ale równie niebezpieczne dla zdrowia.

Osoba cierpiąca unika spożywania wysokokalorycznych pokarmów, a nadmiernie spożywa napoje alkoholowe. Coraz więcej nastolatków cierpi na tego typu zaburzenia i nie dostrzega zagrożenia, jakie alkohol stanowi dla ich zdrowia.

Alkoholoreksja wśród nastolatków

Alkoholoreksja jest zaburzeniem występującym zwykle u dorastających dziewcząt, zwłaszcza w wieku 18-24 lat. Samo zaburzenie obejmuje trzy odrębne elementy: nadmierne spożywanie alkoholu, niezrównoważoną dietę i ćwiczenia fizyczne. Alkoholoreksja jest zaburzeniem, które często występuje u dorastających dziewcząt. Alkoholoreksja jest częstym zaburzeniem występującym u dorastających dziewcząt.

Młode dziewczyny często przestają jeść w dniach poprzedzających upijanie się, a następnie ćwiczą, aby pozbyć się kalorii zawartych w alkoholu. Powoduje to szereg oczywistych szkód dla zdrowia: Brak składników odżywczych spowodowany całkowicie niezrównoważoną dietą. Spożywanie pustych kalorii z powodu nadmiernego spożycia alkoholu. Poważne szkody emocjonalne i znaczące zmiany w zachowaniu.

Jak rozpoznać problem alkoholoreksji?

W takich przypadkach rola rodziców i osób z najbliższego otoczenia młodego człowieka jest kluczowa, jeśli chodzi o radzenie sobie z problemem, jakim jest alkoholoreksja. Istnieje szereg dość oczywistych objawów, które mogą wskazywać, że nastolatek cierpi na ten rodzaj zaburzeń odżywiania.

  1. Są to dziewczyny, które mają obsesję na punkcie kalorii w różnych produktach spożywczych. Liczą je przez cały czas, aby nie jeść więcej niż powinni i nie przybrać na wadze.
  2. Zwykle stosują jakąś dietę, ponieważ nie chcą zbytnio przytyć. Obraz ciała jest najważniejszą rzeczą w ich codziennym życiu.
  3. Bardzo obawiają się przybrać na wadze kilka dodatkowych kilogramów i przytyć.
  4. Mają obsesję na punkcie ćwiczeń fizycznych, ponieważ są one skutecznym sposobem na zrzucenie zbędnych kalorii.
  5. Więcej przydatnych wpisów dotyczących rozwoju psychicznego młodzieży, znajdziesz w serwisie https://www.zachodnie.pl/.

Alkohol i młodzież – podsumowanie artykułu

Dowody wskazują, że nastolatki najczęściej zaczynają pić alkohol w wieku 13 lat. Niestety, alkohol jest obecny na wielu spotkaniach młodzieży i bardzo rzadko zdarza się, że nastolatek nie pije, wychodząc z przyjaciółmi. Liczby te są zarówno odkrywcze, jak i smutne: prawie 80% nastolatków piło alkohol w jakimś momencie swojego życia. Liczba dziewcząt pijących alkohol jest znacznie wyższa niż chłopców. Ponadto dane pokazują, że 6 na 10 młodych ludzi twierdzi, że w pewnym momencie swojego życia zdarzyło im się upić.

Problem alkoholu jest znacznie większy w przypadku nastolatków

Ponieważ ich mózgi nie są w pełni ukształtowane i są bardziej narażone na rozwój zaburzeń psychicznych w perspektywie średnio- i długoterminowej. Jakby tego było mało, osoby, które zaczynają próbować alkoholu w młodym wieku, są bardziej narażone na ryzyko zostania alkoholikami.