Jaka pozycja jest najlepsza, aby szybko usunąć gazy śpiącemu noworodkowi?

noworodek

Kiedy mamy dziecko, karmienie go jest ekscytujące, ale może też być nieco nerwowe, zwłaszcza jeśli jesteśmy świeżo upieczonymi rodzicami i nie wiemy, jak się nim zajmować, jak często powinno być karmione lub jak pozbyć się gazów z dziecka, aby nie powodowały dyskomfortu. Odbijanie się pomaga wydalić powietrze, które dziecko mogło połknąć podczas karmienia.

Jak długo należy „odgazować” noworodka?

Nie ma określonego czasu, wszystko zależy od tego, ile powietrza dziecko połyka podczas karmienia i jak łatwo oddaje gazy, zazwyczaj wystarczy poklepać dziecko przez kilka minut, aby wydalić gazy, należy również pamiętać, że jeśli dziecko zasypia, oznacza to, że już wydaliło gazy i nic mu nie przeszkadza.

Dlaczego ważne jest szybkie oddawanie gazów przez śpiącego noworodka?

Za każdym razem, gdy karmimy dziecko, zaleca się usunięcie gazów, aby uniknąć dyskomfortu, teraz, jeśli dziecko jest karmione piersią, jest mniej prawdopodobne, że połknie powietrze niż jeśli pije z butelki, jest to jeden z powodów, dla których zaleca się karmienie dziecka piersią w ten sam sposób, jeśli dziecko skończy karmienie i zaśnie, może nie mieć gazów, należy również wziąć pod uwagę, że niektóre dzieci nie bekają, aby usunąć gazy, ale robią to przez wzdęcia i w sposób naturalny.

Jakie zagrożenia mogą wystąpić, jeśli gaz u noworodka nie zostanie szybko usunięty?

Obecność gazów u niemowląt jest normalna i nie powoduje poważnych komplikacji, jednak jeśli kolka nie zostanie szybko rozwiązana, będzie powodować ból i dyskomfort u dziecka, który spowoduje płacz, a wraz z nim zwiększy się ilość powietrza połykanego przez dziecko, a także ból, dlatego zawsze zaleca się próbę usunięcia gazów z dziecka zaraz po jedzeniu i przed snem.

Innym dyskomfortem spowodowanym nadmiarem powietrza podczas karmienia jest czkawka, która jeśli występuje podczas karmienia, może stresować dziecko, może również powodować regurgitacje, podczas których dziecko wydala trochę mleka razem z powietrzem, z tego powodu zawsze wygodnie jest użyć ręcznika, aby usunąć gazy z dziecka.

Zobacz też, jaka zagadkowa choroba wątroby atakuje dzieci.

Najlepsze pozycje do szybkiego usuwania gazów ze śpiącego noworodka.

Istnieją różne ćwiczenia, takie jak przykładanie ciepła do brzuszka, delikatne masowanie brzuszka dziecka w celu ułatwienia tranzytu jelitowego, poruszanie nóżkami dziecka jak podczas jazdy na rowerze itp.

Pozycja na ramieniu.

Klasyczną pozycją, w której dziecko wydala gazy, jest położenie go na ramieniu w pozycji pionowej i delikatne poklepywanie go od podstawy pleców w górę, aby powietrze uniosło się i zostało wydalone w postaci beknięcia. Należy pamiętać, że może ono wydostać się wraz z odrobiną spożytego pokarmu, dlatego dobrze jest podłożyć ręcznik pod usta dziecka.

Pozycja na przedramieniu.

Aby usunąć gazy z dziecka w tej pozycji, musimy położyć je twarzą w dół na naszym przedramieniu i trochę pomasować, aby ułatwić tranzyt jelitowy, jednak ta opcja jest zalecana tylko wtedy, gdy dziecko miało czas na jedzenie i już dokonało trawienia, ponieważ jeśli dziecko dopiero co zjadło lub jest w trakcie trawienia, ryzykujemy wywołanie wymiotów.

Siedzenie na kolanach matki.

Inną bardzo często spotykaną pozycją jest posadzenie dziecka na kolanach matki lub na jej kolanach. Jedną ręką trzymamy dziecko, opierając jego brodę na naszej dłoni, a drugą delikatnie masujemy jego plecy, utrzymując je w pozycji jak najbardziej pionowej, aby brzuch nie zwijał się i nie blokował wypływu powietrza.

Leżenie twarzą w dół.

Kładziemy dziecko twarzą w dół na naszych kolanach, zawsze upewniając się, że jego głowa jest wyżej niż klatka piersiowa, następnie przystępujemy do delikatnego masażu lub małego poklepywania po plecach, aby ułatwić wypływ powietrza. W tej pozycji często dochodzi do regurgitacji, dlatego należy położyć ręcznik lub śliniak pod brodą dziecka.

Czy powinnam się martwić, jeśli mój noworodek nie oddaje gazów podczas snu?

Normalne jest martwienie się, że dziecko nie wydala gazów po każdym karmieniu i zasypia bez tego lub bez zauważenia tego przez nas, ale należy pamiętać, że nie wszystkie dzieci wydalają gazy w ten sam sposób, z tą samą częstotliwością lub siłą, jeśli dziecko zasnęło po karmieniu, oznacza to, że jest spokojne i nic go nie niepokoi, oczywiście nie jest zbyteczne poklepywanie go kilka minut przed położeniem i niekładzenie go na brzuszku.

Należy również wziąć pod uwagę, że może to potrwać dłużej niż zwykle, zanim powietrze uniesie się z brzucha dziecka, więc bądź cierpliwy i próbuj przez kilka minut, aż się to stanie, pamiętaj również, że dzieci karmione butelką częściej cierpią na kolkę niż dzieci karmione piersią ze względu na ilość powietrza w butelce.

Możesz zdecydować się na oddawanie gazów podczas karmienia, robiąc krótkie przerwy na beknięcie, co ułatwi dziecku wydalanie gazów, a ono będzie mogło zjeść trochę więcej.