Czego może nauczyć Cię matura próbna?

Wbrew pozorom matura próbna wcale nie pokazuje tylko, jak dobrze nie przygotowaliśmy się na ten egzamin. Ta forma sprawdzenia naszej wiedzy organizowana w naszej szkole pozwala nam nauczyć się wiele o samej je formule oraz tym, jak powinniśmy się zachować na faktycznej maturze. Dobrze jest więc przyjść do szkoły i napisać ją stacjonarnie, zwłaszcza że drugiej szansy już nie dostaniemy.

Czy można nauczyć się języka angielskiego w 30 dni?

Po co nam matury próbne?

Każdy z nas czuje się pewniej, kiedy robi coś, co już dobrze zna. Tak samo możemy podejść do próbnych matur. Wcale nie mają nam one pokazać, ile jeszcze musimy się nauczyć, bo spójrzmy prawdzie w oczy, kiedy zostały nam jeszcze dwa miesiące, mało kto zajmuje się innymi przedmiotami, niż te, z których ma za tydzień sprawdzian. Zamiast sprawdzenia naszej wiedzy, skupmy się na zapoznaniu się z tym, jak wygląda cały proces. Zwróć uwagę na to, co możesz ze sobą wnieść na salę, jak korzystać z tablic ze wzorami na matematyce i czy możesz liczyć na słownik ortograficzny. Nie przejmuj się ewentualnymi błędami, bo nie jest to jeszcze faktyczny egzamin.

Jak wygląda matura próbna?

Matura próbna jest organizowana dla Ciebie. Nie traktuj jej więc jak żartu, ubierz się porządnie i zachowuj się jak dorosły. Ma Ci ona pomóc oswoić się z formą, jaką narzuca na Ciebie egzamin. Skup się na daniu z siebie stu procent. Nie mazaj po arkuszu i nie staja się, aby twoja praca została oblana. Jeśli teraz nie potraktujesz jej poważnie, może się okazać, że ostatecznie stres zje Cię tak, że zupełnie nie poradzisz sobie z podstawowymi zagadnieniami. Unikaj też rozpraszania i pod żadnym pozorem nie wnoś na salę czegoś, czego wnieść nie możesz. Zostaw telefon w depozycie i przed wejściem na salę jeszcze raz sprawdź swoje kieszenie.

Nie traktuj matury próbnej jak spotkania towarzyskiego

Wcale nie dlatego, że wciąż mamy pandemię, więc obowiązuje nas zakaz zgromadzeń. Faktyczna matura nie powinna być takim spotkaniem również. Jeśli za bardzo się rozproszysz, ciężko będzie Ci z powrotem nabrać pewności siebie. Nie dziel się ze znajomymi swoimi wątpliwościami, jeśli już, postaraj się podnieść ich i siebie na duchu. Nie stresuj siebie i ich niepotrzebnie. Jeśli naprawdę mocno chcesz z nimi porozmawiać, zrób to już po napisaniu egzaminu. Ale wciąż nie stresuj się niepotrzebnie i nie pozwól, aby udzielił Ci się ich humor. Jeśli nie czujesz się pewnie, nie żartuj nawet o porażkach. Skup się lepiej na tym, co poszło Ci dobrze.