Jak połączyć pracę z wychowaniem dziecka, by żadna ze sfer na tym nie ucierpiała?

Bycie rodzicem to niezwykle odpowiedzialne zadanie, gdyż należy podołać równocześnie wielu obowiązkom, a jak wiadomo- doba nie jest z gumy i się nie rozciągnie. Na szczęście istnieje sposób, jak odnaleźć równowagę między pracą, domem a wychowaniem dzieci. Wystarczy tylko postawić na odpowiednie priorytety.

Dlaczego dorosłym ciągle brakuje czasu?

Wynika to przede wszystkim z tego, że obecne czasy wymuszają na nas, abyśmy stosowali w życiu multitasking, czyli robienie wielu rzeczy naraz w tym samym czasie. Prowadzi to przeważnie do tego, iż nie możemy się tak naprawdę w nic z tych rzeczy zaangażować, gdyż zwyczajnie nie starcza nam na to czasu.

Wszystko robimy po łebkach, bo przecież szef w pierwszej kolejności będzie patrzył na to, ile zrobiliśmy, a dopiero później oceni jakość wykonanej przez nas pracy. Ta wielozadaniowość i skłonność do robienia kariery zawodowej odbija się na domu i dzieciach. Poświęcamy im czas tylko wtedy, gdy trzeba je zawieść lub odebrać ze szkoły czy pójść na wywiadówkę klasową.

Takie codzienne, zwykłe rozmowy z dzieckiem schodzą na dalszy plan, gdyż nie ma na nie miejsca w naszym grafiku. A weekend nie zawsze bywa wolny od pracy.

Jak połączyć pracę z wychowaniem dziecka?

Po pierwsze należy określić wyraźne granice i nie dać się zdominować przełożonemu. Chodzi tu głównie o nadgodziny i pracę, którą zabiera się do domu. Nie może ona być stałym punktem naszego codziennego harmonogramu. Po drugie należy wygospodarować każdego dnia przynajmniej godzinę na rozmowę oraz zabawę z dzieckiem. Nic tak nie buduje więzi rodzinnych, jak wspólnie spędzone chwile.

Poza tym warto poprosić męża czy innych domowników o pomoc przy wypełnianiu domowych obowiązków takich jak: sprzątanie, pranie czy gotowanie. Oni też muszą zrozumieć, że kobieta również ma prawo do spełniania swoich zawodowych marzeń. Nie każda mama musi być od razu kurą domową. Połączyć pracę z wychowaniem dziecka pomogą też nowoczesne technologie. Za ich pośrednictwem łatwiej kontrolować, co robi dziecko, gdy jest samo w domu. Przecież w razie jakichkolwiek kłopotów może do nas zadzwonić.

Więcej porad dotyczących wychowania dziecka znajdziesz w serwisie https://www.szkrab.pl/.

Co jeszcze pomaga znaleźć równowagę między pracą a wychowaniem dziecka?

Na pewno krótkie chwile tylko dla siebie. Każda mama lubi, gdy od czasu do czasu pójdzie na zakupy czy do kosmetyczki lub fryzjera. To znakomicie odpręża i pomaga nie myśleć o bieżących sprawach.

Taki moment zapomnienia sprawia też, że na wszystkie domowe obowiązki można spojrzeć z dystansu i zaplanować wszystko tak, aby dało się ze sobą pogodzić. Nie jest to łatwe, lecz warto robić sobie taki mały reset, by po prostu nie zwariować od nadmiaru spraw do wykonania.