Odrzucenie dziecka przez grupę – jak pomóc?

Badania nad strukturą grupy stanowią ważną część socjologii oraz psychologii społecznej. Na ich podstawie można wskazać cechy przywódcze, które przyciągają jednostki oraz rzeczy, które budzą antypatie.

Podstawowe informacje o odrzuceniu dziecka przez grupę

Badaniem nieformalnego podziału władzy w grupie zajmuje się socjometria. Zwraca one też uwagę na komunikację oraz wzajemną współprace członków zbiorowości. Jak wskazują wyniki badań socjometrycznych członkowie grupy dzielą się na gwiazdy socjometryczne, osoby neutralne oraz odrzucone. Ci ostatni często nie są zbyt popularni i nie mają do zaoferowania rzeczy, które zbiorowość uważa za wartościowe.

Badania nad przykładami odrzuceń dziecka przez grupę

Zgodnie z badaniami najczęściej odrzucane są osoby chorowite, wymagające leczenia lub nieśmiałe i stroniące od kontaktu. Warto też zauważyć, ze w tej grupie znalazły się jednostki agresywne oraz nieprzystosowane społecznie. Dzięki badaniu tego zjawiska można podjąć środki, których zadaniem będzie manipulowanie relacjami zachodzącymi w zbiorowości.

Dla przykładu wprowadzanie osób odrzuconych do grupy może być czynione za pomocą podziału i sztucznym umieszczeniu jednostki w zespole, tak aby mogła wykazać się aktywnością oraz polepszyć interakcje z innymi członkami. Rozwiązywanie wspólnego zadania zbliży do siebie osoby oraz da szanse na lepsze wzajemne poznanie. Manipulować również można osobami najbardziej popularnymi w grupie, gdyż często od nich wychodzą decyzje o sympatii lub antypatii do danej jednostki. Czasami wystarczy mała zmiana, by uzyskać bardzo duże efekty.

Odrzucenia dziecka prze grupę – podsumowanie

Osoby, które wejdą w interakcje z innymi na pewno zyskają więcej pewności siebie oraz nauczą się współpracy w grupie. Natomiast gwiazdy socjometryczne będą miały okazje zrozumieć inny punkt widzenia oraz docenić odmienność. Badania socjometryczne powinny być wykonywane w każdej klasie szkolnej oraz innej zbiorowości. Wyniki będą pomocne w dobraniu odpowiednich metod oddziaływania na grupę.

Więcej porad dotyczących rozwoju i psychiki człowieka i zdrowego stylu życia znajdziesz w serwisie plotkarz.pl.