Chcesz zostać nefrologiem?

Kim jest nefrolog ?

Nefrolog jest lekarzem, który zajmuje się diagnozowaniem, prowadzeniem leczenia zapobieganiem chorobom, które dotykają całego układu moczowego, czyli nerek, moczowodów, pęcherza i cewki moczowej. Badają oni, diagnozują i leczą zaburzenia takie jak kamica, kłębuszkowe zapalenie nerek czy toczeń oraz koncentrują się na wynikach badań laboratoryjnych moczu takich jak kreatynina, albumina, GFR, glukoza. Zwykle pacjent zostaje skierowany do nefrologa przez lekarza POZ. Ma za zadanie szukać wszelkich czynników ryzyka, które mogą być szkodliwe dla nerek, takich jak otyłość, cukrzyca, leki, alkohol, nieunormowany tryb życia, tytoń, złe nawyki żywieniowe lub historia chorób nerek w rodzinie.

Studia po trzydziestce? Dlaczego nie!

Co robi nefrolog ?

Pacjent zwykle jest kierowany do nefrologa, ponieważ schorzenie wykryte przez lekarza pierwszego kontaktu dotyczy zaburzeń oddawania moczu, bolesności w okolicy lędźwiowej czy nagłego bezmoczu, a nawet krwiomoczu. Nefrolog rozmawia z pacjentem i zapoznaje się z jego historią choroby, sprawdza jego aktualny stan zdrowia, bada brzuch, klatkę piersiową i kończyny oraz ogląda skórę pod kątem specyficznych zmian występujących w chorobach nerek i szuka wszelkich nieprawidłowości, które mogą być przyczyną dolegliwością pacjenta. Omawia także wszelkie istotne dla pacjenta kwestie odpowiadając na jego pytania. Nefrolodzy przeprowadzają również wiele testów z osocza krwi, w tym testów serologicznych, które pozwalają na ustalenie dokładniejszej diagnozy. Najbardziej zaawansowane badania to cystoureterografia mikcyjna i biopsja nerki. Wiele schorzeń nerek jest leczonych określonymi grupami leków, ale też dietą, nawodnieniem i odpoczynkiem.