Tego nikt nie powie Ci o liceum

Rok szkolny powoli się kończy, a co za tym idzie, jak co roku przedstawiciele rocznika kończącego właśnie szkołę podstawową będą musieli wybrać, do jakiej szkoły i na jaki profil złożą swoją aplikację. Wiele osób idzie do liceum, nie wiedząc tak naprawdę, że to, co o tym typie szkoły średniej opowiadają dorośli, nie tylko nie jest prawdą, ale często zupełnie się z nią mija i wprowadza młodych ludzi w błąd.

Ciemne strony opracowań lektur

Liceum nie przygotuje Cię na studia lepiej

Wiele osób wybiera liceum właśnie dlatego, że widzą je jako dobre przygotowanie na studia. Tymczasem każda szkoła, która ma w swoim progranie przedmioty ogólnokształcące, ma takie sam potencjał, bez względu na to, jaki to typ szkoły ani jaki poziom w niej panuje. Liceum nie przygotowuje wcale na studia, choć poszczególne rozszerzenia na pewno pomagają nam się na nie dostać. Liceum, ale również technikum czy szkoły uzupełniające przygotowują tylko i wyłącznie do zdania matury na jak najlepszym poziomie, niekoniecznie jednak pomogą nam przetrwać studia. Poza tym wiele wiedzy, którą nabywamy w liceum i tak podczas studiów będziemy musieli sobie przypominać.

W liceum nie ma lepszego poziomu

Poziom nauczania różni się pomiędzy poszczególnymi liceami. Mimo to panuje powszechne przekonanie, że liceum jest dużo lepszym rozwiązaniem dla młodzieży, która chce zdawać maturę i iść na studia, niż technikum. To nieprawda. W technikum mamy takie same przedmioty na tym samym poziomie. W końcu wszyscy uczniowie przystępują do tej samej matury. Technikum też może trzymać porządny poziom i nie raz zdarza się, że w tym typie szkoły przygotowanie do matury jest na dużo lepszym poziomie, niż w liceum. W technikach również są rozszerzenia i również pracują porządni nauczyciele, którym zależy na wykształceniu i umiejętnościach swoich uczniów.

Liceum nie przygotuje Cię do dorosłego życia

Liceum nie będzie dla Ciebie lepszym przygotowaniem do dorosłości, niż technikum. W zasadzie wręcz odwrotnie technikum przygotuje Cię do tego znacznie lepiej, głównie dlatego, że przygotuje Cię do wykonywania jakiegoś zawodu. Po liceum, jeśli na tym etapie zdecydujesz się zakończyć proces swojej edukacji, nie będziesz miał niczego, co ułatwi Ci rozpoczęcie dorosłego życia. Liceum jest jeszcze swego rodzaju piaskownicą, która pomaga nam przedłużyć swoją młodość. Jeśli nie będziemy pracować we własnym zakresie nad zdobyciem wykształcenia albo nowych umiejętności, może się okazać, że nie poradzimy sobie lepiej, niż absolwent jakiejkolwiek innej szkoły.